petak, 8. lipnja 2012.

Startalo 14. Europsko nogometno prvenstvo

Foto by B.Mr.

Iza nas je prvi dan 14. Europskog nogometnog prvenstva,koje se paralelno odigrava u Poljskoj i Ukrajini. Najjače nogometne europske velesile,barem po plasmanu na prvenstvo,ovih dana užarenog mjeseca lipnja ukrstiti će svoje nogometne vještine kako bi mi ,navijački puk, mogli uživati u njihovim majstorijama. Ujedno nam je to i prilika da, barem na trenutak, skrenemo pogled sa svakodnevne životne problematike našeg okruženja , koji je bitan po pitanju životne egzistencije unutar naše domovine. Poljska - Grčka, Rusija - Češka, parovi su proteklog dana  na Euru. Prva tekma trebala je po prosudbi "viđenijih" stručnjaka na temu nogometne igre biti prava uspavanka. Poljska mladost,lepršavost,poletnost trebala je s lakoćom razmontirati grčko nogometno iskustvo,zrelost i ujednačen stil ,koji je lako za pročitati. Suci korektni,osim glavnog španjolskog nogometnog suca Carlos Velasco Carballa. Čovjek je bio baš prava crna mrlja utakmice. Sve na štetu Grka. Nesvjesno,možda želiš pomoći jednom od domaćina na otvaranju Europskog prvenstva, ali što je previše,previše je. Odgovorni trebaju adekvatno odgovoriti i poslati lika odmah doma. Ne treba mu pružiti daljnje uživanje u sudačkim blagodatima i po nekima, visokih  dnevnica  koje uredno sjedaju na bankovni konto ljudi u crnom. Neka ide nekog drugog hebati. Pitajte naše "kockare",što misle o liku ?! Grci su na pola gubili 1:0,da bi u drugom dijelu poentirali za izjednačenje,zatim promašili penal,za kraj zabili još jedan,opravdano poništen zbog zaleđa. Sve to u većem dijelu s igračem manje,da bi nakon naivnosti domaćeg vratara dobili kazneni udarac, koji nisu znali realizirati.Slaba je utjeha da su od tog trenutka snage na terenu bile izjednačene,gdje je poljski vratar kao zadnji čovjek obrane "popasao" direktan crveni karton. Utakmica je bila visokog ritma,gdje je poljska napadačka snaga poentirala samo jedanput,a trebala je i mogla barem još pet puta. Grka u prvih tridesetak minuta nije bilo nigdje,točnije,žestoko  su se spašavali od težeg poraza. I onda potpuni preokret. Sve je krenulo naopako po Poljake u zadnjih deset i tokom većeg dijela drugog djela. Reprezentacija Grčke zaslužila je neriješeno,a da se dogodila i pobjeda ne bi bilo nezasluženo. Poljaci - zar se tako vodi izabrana nogometna selekcija sa strane izbornika? Pitanje je upućeno na račun izbornika , koji se u potpunosti izgubio u svojim zamislima.Da li ih je uopće i bilo ?! Da nije bilo obrane kaznenog udarca za  Grčku zamjenskog vratara , nema Poljske nigdje. Selektor osim te prinudne zamjene , nije ništa mijenjao. Na drugoj strani grčki strateg povukao je poteze  koji mogu poslužiti kao školski primjer pravilne trenerske intuicije. Sve je djelovalo šablonski,planski. Kapa dolje,majstore. Druga tekma dana odigrana je između Rusije i Češke. Visoki ritam,čvrsta igra. Česi su slovili kao potihi favoriti , no u prvih dvadesetak minuta gube 1:0. Vidjeli smo i prvu dimnu baklju na prvenstvu, ujedno i prvi prekid zbog pirotehnike. Dvadeset četvrta minuta,Češka je na koljenima. Ruske nogometne trupe vode spram Čeha 2:0.Velika,ogromna,nedostižna prednost. Za neke rezultatsko iznenađenje,za druge nogometna realnost. Izaberite što vam ponajviše odgovara. Suđenje,korektno. Puštena muška,čvrsta igra. Pratimo taktičko nadmudrivanje s puno trke. Ujedno je to i sukus prvog djela. Čeka se drugi dio. Česi će vjerojatno u uvodu žestoko krenuti na sve ili ništa.Sedma minuta nastavka po predviđanju Česi smanjuju na 2:1. Nastavlja se ubitačan tempo. Utakmica između dva šesnaesterca. Petnaest minuta do kraja , ruska bomba,vodstvo od 3 naprema 1. Da li je to konačna kapitulacija Čeha ?! Dvije minute nakon trećeg,Rusi ponovno postižu zgoditak. Četvrti u mreži Čeha.To se ne može više dostići.

Rezime za kraj. Možemo samo poželjeti da sve utakmice na prvenstvu,kao ove odigrane, ponude  nogomet koji je prepun rezultatske neizvjesnosti. Nećemo se pretjerano ljutiti.

Pripremio i tekstualno komentirao : Daltoni'os